Jeszcze pewnie przed dekadą mało kto słyszał o czerniakach, a dzisiaj to słowo jest odmawiane przez wszystkie przypadki. Niestety, w parze z popularnością zagrożenia i z rosnącą częstotliwością występowania choroby nie idzie wcale wiedza o zagrożeniu. Spróbuję tutaj podnieść trochę świadomość na ten bardzo poważny temat.
Czerniak
Dla jasności, czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, który może dawać i zapewne z czasem da przerzuty do innych części organizmu. Może prowadzić nawet do śmierci, ale równocześnie odpowiednio szybko wykryty może być stosunkowo łatwo wyleczony. Ryzyko wystąpienia zachorowania jest powiększane przez często opalanie, spalanie się na słońcu i przez naturalną jasną kreację. Szczególnie niewskazane są solaria.
Rozpoznawanie czerniaka u siebie i u bliskich
Samodzielne rozpoznanie czerniaka jest niezwykle trudne, ale za to można dość łatwo wyłapywać zmiany potencjalnie niebezpieczne i wybierać się z nimi do dermatologa. Istnieje 5 cech zmian skórnych, które powinny zapalać czerwoną lampkę w momencie ich spostrzeżenia:
- Asymetryczny kształt;
- Nieregularne brzegi;
- Różne kolory i odcienie;
- Duży rozmiar;
- Ewolucja zmiany.
Zmiana czerniakowa jest zazwyczaj duża i ma ponad 5 milimetrów średnicy. Ważne jest to, że bardzo rzadko jest to forma jednolita. Najczęściej mamy do czynienia ze „znamieniem”, które rozrasta się w różnych kierunkach w różnym tempie, czasami staje się bardziej wypukłe, kiedy indziej bardziej płaskie, a w niektórych wypadkach po prostu rośnie w górę. Czasami może też pozostawać całkowicie płaskie i zamiast tego zmieniać barwę.
Pamiętajmy, że w naszym kraju ponad 2/3 osób posiada I lub II fototyp skóry, czyli należy do najwyższego ryzyka powstania oparzeń skóry, z których mogą potem rozwijać się złośliwe zmiany.